Na blogach i innych jutubach widać, że ostatnio modne stały się podsumowania tygodnia itp. Nie będę gorszy ;).

Ci, którzy ze mną pracują na co dzień, wiedzą, że kątem oka pochłaniam internety, przy okazji zapamiętując dużą część mniej lub bardziej przydatnych informacji.

I tak powstał i nadszedł:  BROWSER HISTORY DUMP #1 (tydzień 51)

Zaczynamy!

Estonia

Estonia! Kraj bliski, ale mało popularny i znany w Polsce. Jakiś czas temu wybraliśmy się tam z rodziną na wakacje. Polecam tym, którzy niekoniecznie szukają 5 gwiazdkowych hoteli, a raczej świeżego powietrza i aktywnego wypoczynku.

Ale do rzeczy: nie od dzisiaj wiadomo, że Estonia mocno inwestuje w społeczeństwo i usługi oparte o informatykę. Estonia, the Digital Republic to ciekawy artykuł z New Yorkera o tym, jak wygląda ta transformacja i jak może wyglądać społeczeństwo oparte o usługi w sieci.

Czy wiecie, że każdy z was może zostać e-rezydentem Estonii? Rezydent może potrzebować czasami waluty, dlatego Estonia eksperymentuje też z własną kryptowalutą: Estonia’s Estcoin cryptocurrency plans are moving forward with global ICO hub ambitions.

Ciekawe! Ja na pewno będę obserwował Estonię z zainteresowaniem. Tym bardziej, że Predica prowadzi tam projekty!

Chiny

Uważam, że pewnego dnia wszyscy w Europie i Stanach zdziwimy się, gdy okaże się, jak bardzo Chiny nas wyprzedziły, zbytnio tego  nie rozgłaszając.

Ten kraj jest na tyle duży, że do rozwoju – nie potrzebuje nas. Może równie dobrze rozwinąć usługi u siebie, a potem rozszerzyć je na tak zwany “świat”. Mieliśmy o tym ciekawą rozmowę na Cloudyna 2017 (świetna konferencja, gdzie – jak widać – można porozmawiać nie tylko o chmurach).

Wracając do “zrzutu”: Chiny planują wprowadzić centralny system oceny swoich obywateli – Big data meets Big Brother as China moves to rate its citizens, INSIDE CHINA’S VAST NEW EXPERIMENT IN SOCIAL RANKING.

Warto przeczytać, chociażby po to, żeby zobaczyć jak bardzo rozwinięty jest tam system płatności i usług za pośrednictwem elektroniki i telefonu. W Europie daleko nam jeszcze do tego.

Możemy się też zdziwić, jak daleko przed nami w tej dziedzinie są społeczeństwa w krajach, których nie określamy mianem “wysoko rozwiniętych” (poczytajcie o M-Pesa).

 

Premium Mediocre!

Przez Facebooka trafił do mnie ciekawy artykuł The Premium Mediocre Life of Maya Millennial, napisany już kilka miesięcy temu, ale warto przeczytać i chwilę się nad nim zastanowić.

Według mnie, opisuje faktyczny stan, w jakim znajduje się pewna część naszego społeczeństwa teraz. Pokazuje też, skąd biorą się rozwiązania problemów pierwszego świata, nad którymi wiele osób pracuje.

Zdecydowanie warto przeczytać!

Gdzie idziesz, dolino?

Skoro jesteśmy przy problemach pierwszego świata – większość z nich powstaje w tak zwanej “dolinie”. Kultura VC, rozwiązania problemów, które nie istnieją, magiczne maszyny do wyciskania soku.

DHH od dawna znany jest jako krytyk tego, co się dzieje w dolinie i świecie VC. Warto przeczytać więcej jego opinii w temacie, można zacząć od Silicon Valley should welcome the scrutiny.

 

Mailchimp! FTW!

Jeżeli już jesteśmy przy startupach. Inc. Wybrał Mailchimp jako firmę roku: Want Proof That Patience Pays Off? Ask the Founders of This 17-Year-Old $525 Million Email Empire.

Patrząc na startupy, których jedynym pytaniem jest który VC i gdzie się zmonetyzować, szybkie gry na krypto-walutach, warto przeczytać o tym, że długoterminowy plan i wykonanie się opłaca i przynosi rezultaty!

Zdecydowanie pozytywny przykład dla każdego, kto planuje budować własną firmę!

 

Bitcoin!

Nic tak nie rozpala wyobraźni jak cyfrowe złoto i szybkie fortuny na nim zdobyte!

Nie będę pisał o cenach, sprzedażach i strategii. Mam swoją opinię, ale nie czuję się ekspertem, więc zostawię to tym, którzy znają się lepiej (co prawda po webinarze o Blockchainie u Procenta trochę się załamałem, jeżeli tak wyglądają ekspertyzy w tym temacie).

Fajnie, że Bitcoin rośnie. Przynajmniej dla tych, którzy go posiadają. Pytanie – czy chciwość nie przesłania obrazka, w którym rujnujemy zasoby planety dla wirtualnego tokenu – Coal Is Fueling Bitcoin’s Meteoric Rise?

Sieć Bitcoina napędzana jest węglem i zużywa energii więcej niż małe kraje, z przewidywanym zużyciem energii na poziomie Stanów.

Dla zainteresowanych cyferkami, statystyki dotyczące zużycia energii można śledzić w Digiconomist. Trochę dodatkowych danych o poszczególnych walutach znajdziecie na BitInfoCharts.

Pytanie, czy nie zapędziliśmy się tutaj w kozi róg napędzany zyskiem.

Przy okazji – warto zdawać sobie sprawę, że Bitcoin nie jest zdecentralizowany. Technicznie może tak, ale większość tej waluty jest trzymana przez małą grupę ludzi, którzy w zasadzie przez to ją kontrolują (od strony ekonomicznej) – The Bitcoin Whales: 1,000 People Who Own 40 Percent of the Market.

I jeszcze dwa artykuły – The deal with Bitcoin Michała Zalewskiego i A spoiler for the future – Bitcoin Simona Wardleya (napisany w 2013 roku, sic!)

 

That’s all folks!

I to w zasadzie wszystko w pierwszej edycji Browser History Dump!

Pytania do was:

Czy takie zestawienie jest dla was interesujące?

Czy zebranie takich linków w jednym miejscu ma dla was wartość?

Zauważyliście brak linków technologicznych? Celowo ich tutaj nie ma. Czy zebranie linków odnośnie nowości w technologii, usługach itp., które ja przetwarzam wydaje się wam interesujące, czy raczej będzie to kolejne źródło powielające informacje?

Tak czy inaczej, spodziewajcie się kolejnych Browser History Dump w przyszłości :).

A co ciekawego wy przeczytaliście w ostatnim czasie?

Zdjęcie główne: Unhindered by Talent on Visual hunt / CC BY-SA

 

About Author

2 Comments

  1. Takie zestawienie w 1 miejscu jest jak najbardziej interesujące (praktycznie nic się nie powtarza z innymi źródłami).
    Jedynie jakbyś mógł dodać kilka zdań więcej od siebie przy tematach w obrębie których masz już swoje przemyślenia to byłoby super.

    Z nietechnologicznych źródeł/książek – ciekawa może być lektura Hongsong Bina z serii “Wojna o pieniądz”

Leave A Reply

Share This

Share This

Share this post with your friends!